02. 07. 2018

Jak se topilo ve sporáku a žilo za mé babičky

Moje babička bydlela v Jenči u Prahy a každý týden jsme za ní jezdili vlakem nebo později autem.

Tam jsem již od malička načichl k topení ve sporáku na dřevo.

Pamatuji si, jak babička vařila a pokud nepekla, nechávala troubu otevřenou, aby bylo v kuchyni více tepla. Seděla u sporáku, přikládala a pěkně se potila.

V kuchyni krásně vonělo dřevo a já jsem za pět   korun, které mi babička dávala, štípal třísky na roztopení nebo přikládání. Když babička pekla husu, tak se teplota v troubě řídila množstvím drobného dřeva. Tenkrát žádné teploměry trouba neměla.

 

Kuchyň byla centrální místností, kde byl jídelní stůl, myčák na nádobí a gauč. Byla to ta nejpříjemnější místnost.

 

Vedle byla místnost, kde babička s dědou spali a také tam byl televizor.  Zde se netopilo, jen byly stále otevřené dveře.

V zimě, když jsme přijeli na sobotu a neděli, se zapnulo elektrické topení, které mělo kulatou spirálu,  rozžhavenou do červena. Krásně to sálalo a červeně svítilo.

 

Za touto místností, byla ložnice, kde se netopilo. Tam byly velké peřiny z prachového peří a babička nám tam vždy dávala gumový pytlík s nahřátou vodou, aby nám postel trochu zahřála. Potom už se musel každý pod peřinou nahřát sám.

 

Byla to tenkrát taková doba, na kterou se krásně vzpomíná.

 

Dnes chce mít každý teplo všude, ale to také zvyšuje náklady.

 

Na venkově, ale tento způsob stále přetrvává,  je velmi úsporný a také levný.

 

Dnes lze zakoupit velmi kvalitní sporáky, které již sice nejsou tak levné jako dřív, ale topí mnohem více a mají daleko menší spotřebu paliva.

Jinak řečeno, z mnohem menšího množství dřeva, získáte daleko více tepla. Zabroušené litinové kruhy na plotně se mohou odnímat a můžete vařit na otevřeném ohni, ale také plotna nepraská a neprohýbá se. Trouba peče rovnoměrně, je opatřená teploměrem a ve vnitřní části jsou smaltované.

 

Doba pokročila a dnes jsou sporáky úplně jiné, než za dob našich babiček.

Romantické vzpomínky na dobu minulou zůstávají.

 

Více o sporácích najdete na: www.top-el.cz nebo na www.lanordica.cz


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ