16. 08. 2018

Jaký je rozdíl topení peletami a dřevem.

Kamna na pelety, jak vypadá srovnání se dřevem.

Kdo má les  nebo dostatek dřeva a nevadí mu dřevo připravovat, ten ať topí dřevem. Má nejlevnější topení, vlastní práce se přece nepočítá.

Krbař a kamnář  vám bude tvrdit, že nejlepší je postavit  krb, pec nebo kachlová kamna.

Oheň při hoření dřeva vypadá lépe, to je pravda ale co když nemáte dřevo nebo již jste starší a zmáhá vás stále nosit dřevo nebo si ho obstarávat. Také se nesmí zapomenout, že krb se musí stále "krmit"  a přes noc vyhasne. Potom přichází v úvahu čím topit? Plyn, elektřina, tepelné čerpadlo nebo nově dřevěnné pelety.

Já si myslím, že na venkově by se mělo topit dřevní hmotou a to pelety jsou. Cena vyrobené energie je trochu nižší než je cena plynu, elektřina je mnohem dražší, tepelné čerpadlo si myslím na venkov nepatří a pak tu jsou kamna na dřevní pelety.

Co jsou vlastně dřevěnné pelety?

Jako základ se používají dřevěnné piliny, které jsou vysušeny a slisovány do 6 mm válečků délky 2 až 4 mm. Takto upravené mají asi o 50% více energie jak kusové dřevo.

Pelety jsou baleny do 15 kg igelitových pytlů, takže nevlhnou, dají se dobře skladovat i několik let.

Toto je ideální základ pro automatická kamna se zásobníkem, podavačem pelet a hořákem pelet. V kamnech jsou motorky a elektronika, která tento systém ovládá. Je nutné mít napojení na elektrickou síť a komín. Kamna jsou prosklená, takže hoření pelet je vidět. Přes sklo prochází teplo, které je velmi příjemné a ještě je v kamnech instalován ventilátor, který rozvede teplo do vzdálenějších míst. Nesmíme zapomenout, že zapálení je zcela automatické, teplotu v místnosti je možno nastavit a kamna si řídí hoření sama aby se prostor rychle vyhřál ale nepřetápěl. Vypnutí se dá také nastavit a dokonce lze celý provoz programovat a dálkově ovládat. Pak nemusíte topit když nejste doma ale také zapnout předem když chcete mít teplo. Každá kamna mají zásobník na pelety, který se jen doplňuje.

Takto vypadají krbová kamna na pelety

 

V případě, že je v domě ústřední topení vyrábějí se peletová kamna s výměníkem a lze je jednoduše zapojit do systému kde je např. uhelný kotel nebo elektrický. Kamna jsou vybavena  celou hydraulickou armaturou, takže napojení do stávajícího sytému je snadné, rychlé a komfort je maximální. V případě instalace do obývací místnosti se získá teplo bez ztráty ve vedení, může nahradit  krb, pohled a teplo přes prosklení je uklidňující.

 

Nakonec bych trochu osvětlil ekonomickou výhodnost. Myslím, že vedle plynu je toto nejvhodnější topení. Elektřina je dražší, tepelné čerpadlo má velké vstupní náklady a nelze je použít na starší radiátory s teplotním spádem 70/50°C. Vůbec to nelze srovnávat s topením uhlím, které je nyní levnější ale v budoucnu se počítá s postupným zdražováním a odklonu na jiné energie.

 

 

Teplým vzduchem je možno vytápět i vedlejší místnosti.NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ