25. 06. 2018

Sporák s výměníkem ROSA TERMO Ready skutečně vytopí dům

Sporák  Nordica, typ  TERMOROSA Ready DSA, je plnohodnotný "kotel" na dřevo, který splňuje veškeré požadavky a nároky na instalaci a provoz.


Jedná se výrobek tzv. tři v jednom. Nejen, že ekonomicky vytápí prostory a snižuje tepelné ztráty z dlouhých rozvodů, ale také můžete uvařit a upéct z jednoho místa.

Mnoho lidí má starost, jak dlouhou má sporák životnost, zda se výměník nepropálí a jaká je údržba.

Životnost je skutečně vysoká, nebál bych se říci tak 15 až 20 let. Vždyť k nám chodí lidé, kteří mají sporák Romantika 4,5 a je stále funkční.

Musím po pravdě říci, že topení je jiné, než v klasických kamnech nebo kotlích. Musí se vzít v úvahu, že po celém obvodu topeniště je voda ve výměníku. Tím se snižuje teplota spalin, které odcházejí do komína. Důležité je to, aby bylo zajištěno, že teplota vody neklesne pod 60°C. Co je, ale podstatné, je používání kvalitního suchého dřeva. V topeništi se musí udržovat nepřetržitě oheň a tím jsou plameny.

Uzavírání vzduchů a jiné tlumení, jako i přikládání velkých kusů dřeva, které se pomalu vznítí, je nepřípustné. Tím jenom dosáhnete silného zanášení pod plotnou, kouřovodů a komínu.

Také otvírání popelníkových spodních dvířek není správné. Hoření se tím urychluje, plyny nestačí sekundárně shořet a usazují se jako saze. Tímto negativním způsobem provozování se zanese sporák i za týden.

Třetí generace sporáku Termo ROSA Ready má již spalování tak vyladěné, že sklo zůstává čisté. To vše je důsledkem správného hoření a v tomto případě je zanášení sazemi skutečně minimální.

Cena sporáku se může někomu zdát vysoká, ale osazení dvou čerpadel, teplovodního výměníku, řídící elektroniky, expanzní nádoby a všech bezpečnostních prvků, co norma požaduje, je součástí sporáku.


Všechny výše uvedené součásti jsou krásně skryty ve spodní části sporáku. Stačí jen sporák dopojit do soustavy topení. V zadní části sporáku je krycí plech, který celou připojovací armaturu zakryje.

 

Více informacích o sporáku TERMO ROSA Ready : www.top-el.cz


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ